Pivovar v Kokorech prý vařil až do roku 1901 jen černé pivo, zato však vynikající

12. září 2024

Kokory na Přerovsku bývaly odpradávna centrem řemeslného a zemědělského podnikání. Dodnes se zde zachovalo několik stop odkazující na hospodářský rozvoj obce v dávné minulosti. Jednou z nich je bezesporu i dodnes zachovaný areál pivovaru, který poukazuje i na tradici pěstování ječmene a chmele.

Už v roce 1535 byly Kokory dekretem císaře Ferdinanda I. povýšeny na městečko s právem dvou výročních trhů. To dávalo zdejším řemeslníkům možnost odbytu, a tak se zde začala později zpracovávat i zemědělská produkce, která byla zde na okraji hanácké roviny velmi bohatá.

V roce 1667 se majitelem rokytnického panství, kterému Kokory přináležely, stal církevní řád Tovaryšstva Ježíšova, tedy Jezuité. Panství drželi až do roku 1773 a právě oni dali podnět ke stavbě pivovaru v Kokorech. Stalo se tak v roce 1761, tedy pouhých dvanáct let před zrušením řádu.

Budova Pivovaru s charakteristickým sladovnickým komínem

Pro stavbu vybrali zajímavé místo kolem hlavní cesty vedoucí z Přerova do Olomouce, která před stavbou dnešní silnice vedla právě tudy. Vodu pro vaření piva brala zdejší varna z potoka Kopřivnice, který protéká západně odsud. Vedlo od něj do pivovaru dřevěné potrubí.

Podle ústního podání bylo prý zdejší pivo velmi dobré jakosti. Zajímavé je, že se dochovaly jen zprávy o vaření černého piva. O světlém se zde nikdy nehovořilo, což by bylo v zdejším kraji docela raritní. Zmínku o kokorském pivovaru můžeme najít i v dobovém folkloru, kdy jedna z hanáckých písní z 19. století tvrdí: „Brodek, Citov, Luková, v Roketnici zámek, Kokory só na dolině, je tam pijovárek.“ V roce 1890 byla k pivovaru dostavěna i sladovna. Zdejší pivo se koňskými potahy rozváželo po okolních obcích až do roku 1901, kdy byla varna zastavena.

Boží muka při staré cestě vedoucí kolem pivovaru

Po zrušení jezuitského řádu se majitelem celého panství stal státní náboženský fond. V roce 1824 od něj koupil celé panství Ludvík z Levenau a o jedenáct let později viceprezident dvorské komory ve Vídni rytíř Josef Eichhoff. Rodina vlastnila pivovar až do roku 1916

kdy celý objekt zakoupil dosavadní nájemce Ladislav Šilhavý z Přerova. Ten byl vlastníkem pivovaru v Přerově a tak neměl zájem o obnovu konkurence. Objekt byl většinou využíván jako skladové prostory. Za II. světové války byly v některých prostorách pivovaru sklady německé armády. V bývalé sladovně sídlil tehdy velkoobchod se zemědělskými plodinami Huberta Pavla, který byl v roce 1947 uzavřen.

Bohužel i zde se už zub času na budově podepsal

V tomto roce si prostory pronajalo Hospodářské družstvo v Přerově, které zde zřídilo filiálku, jako sklad obilí. Zadní část budov získal tzv. Velkodistribuční podnik Přerov, později Ovoce a zelenina. Jednotné zemědělské družstvo Kokory v podzemních prostorech později dokonce vybudovalo kulturní klub, známý hlavně pod názvem Spilka. Dnes je celý areál v soukromém vlastnictví.

Budova pivovaru nese barokní prvky, je zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek. Nad vjezdovými vraty do objektu je umístěna barokní socha svatého Floriána z druhé poloviny 18. století.

Vstup do pivovaru střeží sv. Florián z 18. století
Spustit audio