Proč žaludeční vředy bolí nejvíce na jaře a na podzim?

5. duben 2016

Zapeklitá otázka, na kterou neznají odpověď ani lékaři. Prý existovala „teorie švestky“. Vycházela z toho, že na podzim se jedí švestky a na jaře se ochutnávají v tekuté podobě. Nepotvrdila se.

„Ale alkohol, zejména tvrdý a bílé víno nedělají lidem se žaludečními problémy vůbec dobře,“ říká MUDr. Jan Gregar.

Žaludeční záněty a vředy trápí velkou část populace. Souvisí to samozřejmě se životním stylem, špatným a rychlým stravováním a všudypřítomným stresem. Lékařskou řečí dojde k tomu, že faktory poškozující sliznici v trávicím traktu získají převahu nad faktory ochrannými.

Zajímavé je, že bolest nemusí odpovídat velikosti nálezu. „Mám pacienty, kteří si stěžovali na úporné bolesti, a při vyšetření jsme zjistili, že nález je malý. A naopak už jsem viděl velký nádor, který pacientovi zatím žádné velké problémy nedělal. Je to individuální,“ dodává MUDr. Gregar.¨

Čtěte také

Režimová opatření nařídí lidem, kteří mají žaludeční (případně dvanáctníkové) vředy, lékař. Je potřeba být v psychickém i tělesném klidu. Upravit si životosprávu, dostatečně spát. Zakázáno je samozřejmě kouření, nedoporučují se ani silné čaje a káva. K tomu se posléze přidá vhodná farmakoterapie.

„Mám velké problémy se žaludkem, beru léky na pálení žáhy. Měla bych jít na nějaké vyšetření, opravdu mě to trápí. Bolí mě žaludek, když ležím na bocích.“ MUDr. Gregar potvrdil posluchačce, že léky, které má předepsané od své lékařky, jsou v pořádku.

Meduňka lékařská

Vyšetření určitě doporučuje, endoskopii vám udělají v každém větším městě. Babky kořenářky doporučují lidem, které bolívá žaludek heřmánkový a meduňkový čaj a čaj z máty peprné. Výborné je prý také jíst lněné semínko a pít šťávu z hlávkového zelí. Pod co se podepisuje i MUDr. Jan Gregar.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.