Spanilá jízda motorkářů, křížová cesta u Soběchleb, postřelmovské varhany, čistá voda ve Střemeníčku

10. duben 2019
Kraj na dlani

Magazín, ve kterém zjistíte, jak se žije lidem v našem kraji, co je baví, zajímá a trápí.

Spousta motorek zvučných značek i lecjaká rarita byly k vidění na srazu motorkářů o víkendu ve Štěpánově

Opět po roce se konala akce Šťastné návraty, kdy od štěpánovského červeného kostela vyjeli motorkáři na spanilou jízdu po okolí. I tentokrát zaplnily louku spousty jednostopých stojů i tříkolek. I když se akce kvůli počasí přesouvala ze soboty na neděli. Více nám prozradí za pořádající klub CHOPPERS KNÍRAČI ŠTĚPÁNOV, štěpánovský motorkář Luboš Širak.

Násilnou kolektivizaci na Přerovsku připomíná nová křížová cesta v Soběchlebích. Postavili ji v den sedmašedesátého výročí vysídlení nedaleké osady Simře

V osadě Simře stávaly čtyři veké statky. Hospodáře, ještě krátce po válce, na okrese vyznamenávali jako nejlepší v okrese. Když na jaře roku 1952 začala kolektivizace, sedláky ve vykonstruovaných procesech odsoudili do vězení a připravili o majetek. Jejich rodiny bez možností návratu vystěhovali na Vysočinu. Křivdy komunistického režimu v regionu Záhoří teď připomíná nová křížová cesta, která lemuje silnici ze Simře do Soběchleb.

Kvalitní voda zanesená odpadky, to byl ještě před pár dny pramen Kamenice ve Střemeníčku na Bouzovsku. Dnes je situace jiná

Střemeníčko a Javoříčko spojuje roklina, ve které před lety tekl vyhlášený pramen Kamenice. V sedmdesátých letech minulého století tu ale vznikla skládka a na pramen se zapomnělo. O uplynulém víkendu se na místě sešly desítky lidí z blízkého i vzdáleného okolí, aby ho uvolnili. Nasadili si rukavice, do ruky vzali pytle a kbelíky a několik hodin vynášeli stavební suť, kovy, plasty, sklo, aby Kamenice zase vypadala jako dřív.

Návštěvníci bohoslužeb v postřelmovském kostele se konečně dočkali zvuku opravených varhan

Oprava varhan v postřelmovském kostele svatého Matouše vyvrcholila slavnostní posvěcením nástroje v závěru března. Přímo na kůru jsme potkali varhaníka Roberta Pojsla a otázka byla nabíledni, jak spokojený s opraveným nástrojem je.

autoři: Aleš Spurný , Pavel Juráš , zem , voj , kbz
Spustit audio