Stále jsou stále 'in'. V Lošticích vyrábějí dřevěné skládací metry už 95 let

18. květen 2017
Skládací metr

Skládací dřevěný metr patří k atributům nejednoho řemeslníka. Používají jej zedníci, elektrikáři, tesaři, instalatéři, ale využívá se i v jiných profesích. Přestože je toto měřidlo už více než sto let staré, bez problémů se uplatňuje i v 21. století. Tradice výroby metrů je spojena i s Lošticemi, kde se tato měřidla vyrábějí již neuvěřitelných pětadevadesát let.

První skládací dřevěný spatřil světlo světa v Německu už v roce 1865. Byl to do jisté míry převratný vynález jak vyrobit poměrně přesné měřidlo, které nebude problém stěhovat na různá místa. I proto se dřevěné skládací metry začaly hned od počátku využívat například ve stavebnictví.

Historie výroby metrů v Lošticích začíná paradoxně v Hlinsku. V roce 1922 zde začala firma Metria vyrábět skládací metry. Společnost byla ale nucena záhy svou výrobu přerušit pro nedostatek prostor. Řešením bylo přemístění provozu do Loštic. Zde byl k dispozici objekt bývalé sirkárny, který byl po adaptaci využit pro výrobu prvních metrů.

Už ve 30. letech firma exportuje část své produkce do zahraničí včetně Kanady a USA. Po válce je firma znárodněna a stává se součástí koncernu Koh-i- noor až do roku 1992, kdy je opět zprivatizována. Dnes se jedná o společnost s ryze českým kapitálem, která se i nadále věnuje výrobě a exportu metrů do 15 zemí světa.

Dřevo je ideální materiál

Skládací metr lze do jisté míry považovat za měřidlo tradiční, který se také vyrábí z tradičních surovin. K těm patří bukové a habrové dřevo. I když by se zdálo, že použití plastu bude výrobně jednodušší, není to zcela pravda.

Jednotlivé lamely je nutné před kompletací metrů umístit do zásobníků stroje

V Metrii se shodují na tom, že vyrobit kvalitní plastový metr sice lze, vyžaduje to však použití velmi kvalitních plastů, které jsou dražší než dřevo. Naopak tradiční dřevo má vynikající vlastnosti, co se týče stability při tepelných změnách. Po dokonalém opracovaní se tak i po více než sto padesáti letech jeví dřevo jako ideální materiál pro výrobu metrů.

V Lošticích se pro výrobu lamel metru používají bukové či habrové přířezy, jakási prkénka, která nejprve půl až tři čtvrtě roku schnou vyrovnané pod přístřeškem. Teprve potom jsou prkénka do sušárny.

Následně tato prkénka stroje ofrézují a rozmítací pila je rozřeže na jednotlivé segmenty o síle 3,2 mm, které jsou základem budoucího metru. Práce s přírodním materiálem však má svá úskalí. Každý segment je nutné zkontrolovat, zda v něm není suk či prasklina. Takové jsou hned vyřazeny. Následně jsou segmenty obarveny. Vodou ředitelné barvy nabízí odstíny přesně podle potřeb zákazníků. Přesto jsou nejčastější barvy skládacích metrů bílá a žlutá. Najdeme však i lamely v černé barvě.

Frézování před usazením koncovek

Nabarvené lamely míří do tiskárny, kde se na ně gumovým razítkem tiskne stupnice. Tiskne se vždy objednaný počet lamel postupně. Tedy nejprve první lamela v potřebném počtu kusů, následně druhá atd.

Mezitím se na lisovně připraví spojovací mechanismy. Část si jich firma vyrábí sama, jiné dováží. Podle typů použitých spojů se také dělí jednotlivé druhy metrů. Následně se dřevěné lamely přelakují a po vytvrzení laku se do nich zafrézuje prostor pro spojovací mechanizmus, který se do lamel vloží.

Závěrečnou operací výroby je spojení jednotlivých lamel v hotové metry, ofrézování koncových hran a jejich nabarvení. Při tom se metry také kontrolují, zda splňují normu povolené odchylky. Ta je stanovena na 0,7 mm/m. Většinou je ovšem mnohem menší.

Frézování před usazením koncovek

V Metrii se dnes vyrábí skládací metry, dvoumetry a třímetry. Každý produkt vyžaduje šestnáct operací ve výrobě. „Problém je, že většina strojů, které používáme, jsou jednoúčelové a tedy dost drahé,“ vysvětluje jednatel společnosti Petr John. Bez lidí by se však zdejší provoz stejně neobešel.

„Kromě samotné práce jsou lidé schopni průběžně kontrolovat to, co vyrábíme po jednotlivých krocích. I díky tomu je chybovost výroby minimální,“ vysvětluje technik provozu Rostislav Pospíšil. Kromě měření se metry používají také jako propagační a reklamní předměty. Kromě řemeslníků je využívají také rybáři, kutilové a v neposlední řadě je kupují i sběratelé. I díky nim se v Lošticích vyrobí kolem 5 milionů metrů každý rok.