U zrodu Velmi špatných pohádek Marty Sýkorové stálo zklamání a prohra
Velmi špatné jsou pohádky z konkrétního a dobrého důvodu. Jejich autorka chce, abychom se při čtení zamysleli nad sebou samými, nad svým životem, nad svým jednáním a uvědomili si, že se všechno dá změnit.
Za velkou životní ránu považuje Marta Sýkorová okamžik, kdy neuspěla u bakalářské státnice. Zároveň si ale později uvědomila, že to bylo také nastavení zrcadla. „Došlo mi, jak jsem se snažila stíhat stále více a více věcí, nikomu jsem nic neodmítla, nedokázala jsem si vyhradit prostor pro sebe,“ vzpomíná na prvotní impuls k napsání příběhů.
Pohádky mají dva konce, špatný a dobrý. A také poselství, že např. nemůžeme všem do nekonečna uhýbat, že sny máme od toho, abychom je uskutečňovali nebo že říct ne je naše právo.
Marta Sýkorová molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě v Brně dostudovala, v současné době je doktorandkou olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty. Hraje na housle, flétny a zpívá v kapele Dobrá otázka a zkouší divadelní improvizaci.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.