Univerzální pilulka na koktavost neexistuje. Dobrým pomocníkem bývá zpěv, shodují se logopedka Kateřina Vitásková a naši posluchači
Rytmizace či melodizace řeči, u někoho dokonce odzpívání maturitní otázky – takové zkušenosti si balbutici často pochvalují. Jinak život s koktavostí nebývá vůbec snadný.
Balbuties, česky koktavost se v naprosté převaze týká mužů. I ženy a dívky se ale v diskusích na internetu trochu rezignovaně svěřují s hendikepem, kvůli němuž nelze absolvovat pracovní pohovor a získat dobrou práci, seznámit se nebo dát vyniknout své tělesné kráse.
Častěji se vyskytuje vývojová nežli získaná forma koktavosti – v raném dětství se tedy objeví opakování, prodlužování nebo bloky v řeči. Projevy koktavosti u většiny balbutiků odezní, neznamená to však vymizení vlohy k poruše navždy.
Stresové faktory ve škole i školce, ale také blahodárnost zpěvu, zkušenosti s balbutismem, ale dokonce i s mutismem, při němž člověk není schopen promluvit vůbec, to všechno jsme řešili s logopedkou Kateřinou Vitáskovou z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.