Univerzální pilulka na koktavost neexistuje. Dobrým pomocníkem bývá zpěv, shodují se logopedka Kateřina Vitásková a naši posluchači

11. říjen 2018

Rytmizace či melodizace řeči, u někoho dokonce odzpívání maturitní otázky – takové zkušenosti si balbutici často pochvalují. Jinak život s koktavostí nebývá vůbec snadný.

Balbuties, česky koktavost se v naprosté převaze týká mužů. I ženy a dívky se ale v diskusích na internetu trochu rezignovaně svěřují s hendikepem, kvůli němuž nelze absolvovat pracovní pohovor a získat dobrou práci, seznámit se nebo dát vyniknout své tělesné kráse.

Častěji se vyskytuje vývojová nežli získaná forma koktavosti – v raném dětství se tedy objeví opakování, prodlužování nebo bloky v řeči. Projevy koktavosti u většiny balbutiků odezní, neznamená to však vymizení vlohy k poruše navždy.

Stresové faktory ve škole i školce, ale také blahodárnost zpěvu, zkušenosti s balbutismem, ale dokonce i s mutismem, při němž člověk není schopen promluvit vůbec, to všechno jsme řešili s logopedkou Kateřinou Vitáskovou z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

autor: Bořek Volný
Spustit audio