Všechno z krve umíme použít, říká primářka Transfúzního oddělení olomoucké nemocnice Dana Galuszková
Krev je velmi potřebná, a protože ji neumíme vyrobit, musí se darovat. „Akce jako je Daruj krev s Českým rozhlasem Olomouc proto vítáme,“ konstatuje Dana Galuszková.
Čtěte také
Odběry se na oddělení provádějí od půl sedmé ráno do dvou odpoledne. Dárci by se měli lehce nasnídat a hodně napít. Předejdou tak nevolnostem, které by se s odběrem 470 ml krve a případnou dehydratací mohly objevit.
Stavy zásob krve v nemocnici se mění, každý den se proto hodnotí její výdej. „Máme zhruba 1200 – 1300 krví na skladě. Jakmile zjistíme, že některá krevní skupina mizí, začneme obvolávat dárce,“ vysvětluje primářka Galuszková.
Provádějí i tzv. autotransfúze, kdy pacient před plánovaným chirurgickým výkonem daruje krev sám sobě. Nejčastěji přicházejí lidé z ortopedické kliniky, které čeká výměna kyčlí.
Související
-
Našemu webeditorovi v patách při darování krve aneb co všechno předchází samotnému odběru
Darovat krev a plazmu začal webeditor naší stanice David Jahoda ve svých 24 letech. Říká, že to je to nejmenší, co pro ostatní může udělat. Tentokrát se připojil k akci...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.