Vysoká hole – hora turistů, čarodějnic a vojáků

22. srpen 2014

Vysoká hole je se svou nadmořskou výškou1 465 metrů druhou nejvyšší horou Moravy a tedy i Hrubého Jeseníku. Je to plochý vrchol s minimálním převýšením, ze kterého vybíhá několik rozsoch. Nejzajímavější je její jihozápadní svah, který padá do ledovcového karu Velké kotliny. Vrchol i kotlina jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd.

Vysoká hole je zajímavá i z hlediska historického. Po jejím vrcholu probíhala historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem a podle některých údajů i historická stezka spojující Šumpersko s Bruntálskem. Pískovcový hraniční kámen z roku 1681, který připomíná hranici tří historických panství – bruntálského, janovického a losinského.

Severní ostroh Vysoké Hole – Petrovy kameny, byly za dob čarodějnických procesů považovány za místo styku obviněných s nečistými silami.

Petrovy kameny a Praděd z Vysoké hole

Na vrcholové plošině stojí dřevěná bouda, která je spolu se zachovalým základem jedním ze svědků působení armád na tomto vrcholu. To začalo již za prusko - rakouské války roku 1866, kdy zde rakouští dělostřelci marně čekali na Prušáky.

V letech 1919–1922 zde československá armáda konala dělostřelecká cvičení, po nichž na jižním svahu zůstalo několik set kráterů. Koncem druhé světové války zde nacistická Luftwaffe budovala polní letiště a další vojenská zařízení.

V zimě, 27. února 1950 na temeni Vysoké hole havarovalo letadlo ČSA typu Douglas DC na trase z Ostravy do Prahy. Přestože byl letoun zcela zničen, zahynulo pouze pět osob z jednatřiceti, které byly na palubě.

Turistika na Vysoké holi úzce souvisí s postavením horské salaše – dnešní chaty Ovčárna. Ta byla postavena v roce 1863 a poté, co skončila její éra horské salaše, byla postupně přebudována na horskou chatu.

Chata Ovčárna

Moravskoslezský sudetský horský spolek z Jeseníku vyznačil již na konci minulého století po temeni Vysoké hole značenou stezku, která ve stejném směru existuje dodnes a patří k páteřním hřebenovým trasám Jeseníků.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?