Z Moravské Třebové k Pacovu

29. říjen 2013

Vydejte se s námi krajinou na jih od Moravské Třebové směrem k Jevíčku v naší rozhlasové pohlednici Od Pradědu na Hanou.

U přehrady nad Třebovou začneme a vystoupáme na prudký kopec až k nové rozhledně nad městem, která nese jméno Pastýřka.

Rozhledna zde stojí od roku 2009, kdy se po sto letech vratila vyhlídková stavba na místo bývalé Lichtensteinovy rozhledny. Vrchol s názvem Na Pastvisku má nadmořskou výšku 516 m.n.

Pastýřka je dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Výška rozhledny je 27 m, vyhlídková plošina je v 25 metrech a nabízí zajímavý pohled nejen na Moravskou Třebovou a okolí ale i na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Červená turistická značka vás pak dovedou přímo do Pekla. Tedy tak se aspoň jmenuje podle rozcestníku pozoruhodné místo s pramenem vytékajícím zpod malé stavbičky u cesty na konci Čertovy rokle.

Místy je rokle skutečnou soutěskou, údolím prochází zeleně značená turistická stezka, která od studánky V Pekle pokračuje až do Jevíčka a kupodivu i tudy vede i cyklotrasa č.4147 z Moravské Třebové do Křenova.

Budeme se držet zelené značky, která nás povede kolem vrcholu Dvorská až pod Spálený vrch, kde nás malá odbočka nasměruje k další studánce jménem Na Kvíčalce. Je to malý pramen, vytékající z kamenem obložené díry v zemi.

Od Studánky se vrátíme na cestu a po zelené budeme pokračovat k jihu do první větší známky civilizace. To je osada Ludvíkov, dnes patřící k Městečku Trnávka.

Krásný výhled z hradu Cimburk u Městečka Trnávka

Podle dobových dokumentů už v roce 1843 v Ludvíkově žilo 213 obyvatel a bylo zde 26 domů se 46 domácnostmi. Je zde uváděn mlýn. Dnes je dominantou osady krásně upravená kaple.

My naši výpravu zakončíme v Pacově. Poslouchejte naši rozhlasovou pohlednici ve středu 30. října.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.