Za tajemstvím Červeného kříže a čarodějnice Rozálie

8. červenec 2016

Krásná krajina Nízkého Jeseníku je jako stvořená pro cyklovýlety. Nabízí mnoho pozoruhodných tras doslova ztracených v lesích či tras vinoucích se po náhorních plošinách mezi hektary luk. Daleké výhledy střídají lesní zákoutí, která člověk cestující autem prostě nemůže zaznamenat. Jedním z nich je také Červený kříž – tajemné místo ukryté v lesích mezi Moravským Berounem a Roudnem.

Cesta z Moravského Berouna na Slezskou Hartu vede nejprve přes Nové Valteřice, kde v lesích nad obcí odbočuje k Lomnici. Pokud budete pokračovat v přímém směru, vjedete do rozsáhlého lesního masivu, kde to doslova voní mechem a houbami – tedy pokud rostou... Nedaleko odsud pramení Důlní potok – pozoruhodná vodoteč, která dostala jméno díky početným šachtám okolo ní. O kus dál došlapete na vrchol náhorní plošiny a narazíte na rozcestí lesních cest a turistických tras nazývané odpradávna Červený kříž.

Ten název podtrhuje mohutný dřevěný kříž sroubený z velkých břeven a natřený hnědočervenou barvou ne nepřipomínající krev. K té barvě se ještě dostaneme, ale pokud se budeme držet historie, je jasné, že toto místo s křížem je velmi staré. Rozcestí s tímto názvem je zaznamenáno už v historických vojenských mapách z počátku 19. století. V ještě starších mapách pocházejících z konce století osmnáctého najdeme kříž při pozorném pohledu také – ovšem již beze jména. A to samo o sobě svědčí o významu a starobylosti tohoto místa. Kousek od kříže je postaven malý přístřešek. Pod ním se dá na chvíli posedět a třeba popřemýšlet nad magičností tohoto místa.

U kříže si můžete odpočinout v přístřešku pro turisty

Více historických pramenů o tomto místě se mi najít nepodařilo, a tak si dovolím odbočit do prostoru legend a bájí. Ty jsou totiž na informace mnohem štědřejší. Podle prastaré báje zde prý byla v roce 1643 popravena čarodějnice jménem Rozálie. Na tom může být něco pravdy – čarodějnice bylo zvykem popravovat a pohřbívat záměrně na hranicích katastrů obcí, aby byly zmatené a nevěděly, kam chodit po smrti škodit. Legenda dále říká, že na paměť exekuce zde byl postaven dřevěný kříž. Ten ale tu a tam zničehonic zčervenal...

Pro svědky této události šlo o špatné znamení. Někteří kromě zčervenání kříže viděli i další průvodní jevy. Podle dochovaných zápisů údajně někteří poutníci pozorovali, jak ze země kolem kříže vyšlehují ohnivé plameny. Zářily silně a samotný doruda rozpálený kříž prý svítil do dáli. Zdálo by se, že po ničivém ohni zůstane na místě jen hromádka popela. Divoké běsnění však netrvalo dlouho; ohnivá záře začala slábnout ...a za pár minut stál na onom rozcestí opět jen jakoby ničím netknutý tmavý kříž. Tajemno samo.

Jeden z nejkrásnějších pohledu na Slezskou Hartu je právě z cesty kousek od rozcestí

Legenda ale nabízí i vysvětlení: Kdo prý vidí podobné úkazy, ten je na nejlepší cestě do pekla, protože se spolčil s nečistými silami, které jej sice vedou k úspěchu, jenž však bude velmi draze zaplacen. To právě čarodějnice Rozálie dle legendy směřuje poutníky na správnou cestu...

Kříži se od těch dob říká Červený a stejně jako před staletími, i dnes od něj vychází několik cest. Silnička pokračuje do Roudného a na ni se připojuje zelená turistická trasa vycházející z Lomnice. Lesní silnice vedou na Volárnu a do Křišťanovic; nezpevněné cesty pak do různých lesních zákoutí zdejšího kraje.

K vidění je zde i Velký Roudný - nejzachovalejší sopka Nízkého Jeseníku

Pokračujeme-li po silnici do Roudného, po pár desítkách metrů vyjedeme z lesa. Pro zájemce zde na trasu navazuje naučná stezka vedoucí po vulkanitech Nízkého Jeseníku, jejíž první zastavení je kousek nad cestou – na vrcholu někdejší sopky Malý Roudný. Kdo se vydá dál po cestě a má štěstí na počasí, objeví jeden z nejkrásnějších pohledů na Slezskou Hartu. Je to opravdu úžasné místo, které stojí za to vidět. Proto neváhejte, nechte se zlákat nejen legendou, sedněte na kolo nebo alespoň do auta a vyrazte se přesvědčit sami.

autor: kbz
Spustit audio