Adventní čas v Olomouci ozdobila lidová muzika. Pusťte si předvánoční koncert slavného BROLNu

7. prosinec 2022, aktualizováno

Adventní čas je sice plný předvánočního shonu, ale taky příjemností. A jednou z nich byl i vánoční koncert BROLNu v Českém rozhlase Olomouc.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, zkráceně tedy BROLN, vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Kapela vznikla spojením tří původních folklórních souborů původem ze Slovácka, Valašska a z Hané.

Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích.

Čtěte také

V roce 2006 byla z rozhodnutí Českého rozhlasu obnovena činnost BROLNu jako rozhlasového tělesa. V podmínkách oproti minulosti sice skromnějších, avšak přesto s rozhlasovou záštitou, se mohl orchestr pokusit navázat na slavnou minulost. Přestože BROLN musel na sklonku roku 2012 z rozhlasu opět odejít, jeho spolupráce s rozhlasem pokračuje a intenzivní umělecká činnost může pokračovat. 

Koncert z Velkého studia Českého rozhlasu Olomouc si můžete vychutnat zpětně ze záznamu prostřednictvním YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová