Adventní čas v Olomouci ozdobila lidová muzika. Pusťte si předvánoční koncert slavného BROLNu

7. prosinec 2022

Adventní čas je sice plný předvánočního shonu, ale taky příjemností. A jednou z nich byl i vánoční koncert BROLNu v Českém rozhlase Olomouc.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, zkráceně tedy BROLN, vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Kapela vznikla spojením tří původních folklórních souborů původem ze Slovácka, Valašska a z Hané.

Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích.

Čtěte také

V roce 2006 byla z rozhodnutí Českého rozhlasu obnovena činnost BROLNu jako rozhlasového tělesa. V podmínkách oproti minulosti sice skromnějších, avšak přesto s rozhlasovou záštitou, se mohl orchestr pokusit navázat na slavnou minulost. Přestože BROLN musel na sklonku roku 2012 z rozhlasu opět odejít, jeho spolupráce s rozhlasem pokračuje a intenzivní umělecká činnost může pokračovat. 

Koncert z Velkého studia Českého rozhlasu Olomouc si můžete vychutnat zpětně ze záznamu prostřednictvním YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.