Břetislav Nakládal: Vzpomínky na protektorát

31. květen 2020

Vzpomínky na protektorát. Kniha Břetislava Nakládala přibližuje unikátním způsobem milovníkům historie a Olomouce všední i nevšední život v době protektorátu.

A to hned ze dvou úhlů pohledu: jednak dětskýma očima, jednak ve vzpomínkách pamětníka, který se ohlíží přes propast více než sedmdesáti let na svá klukovská léta. Četba jistě potěšila a potěší všechny ty, kteří Olomouc důvěrně znají.

Zachycuje každodenní protektorátní život v samotném centru města a v jeho uličkách, ale i v městských parcích, kde byl otec pamětníka Břetislava Nakládala zaměstnán a v jejichž bezprostřední blízkosti rodina bydlela. Četba ale také přibližuje život na předměstích hanácké metropole.

Dozvíme se v ní, nejen jak Olomoučané vnímali tehdejší válečné události, jaké zákazy a omezení museli za protektorátu respektovat, ale i jak obtížně se shánělo jídlo a jeho mnohdy nepříliš chutné náhražky.

Účinkuje: Miroslav Hruška
Připravil: Jan Sulovský
Režie: Tomáš Soldán

Poslouchejte každou neděli po 18. hodině.

autor: sul
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.