Břetislav Nakládal: Vzpomínky na protektorát

31. květen 2020

Vzpomínky na protektorát. Kniha Břetislava Nakládala přibližuje unikátním způsobem milovníkům historie a Olomouce všední i nevšední život v době protektorátu.

A to hned ze dvou úhlů pohledu: jednak dětskýma očima, jednak ve vzpomínkách pamětníka, který se ohlíží přes propast více než sedmdesáti let na svá klukovská léta. Četba jistě potěšila a potěší všechny ty, kteří Olomouc důvěrně znají.

Zachycuje každodenní protektorátní život v samotném centru města a v jeho uličkách, ale i v městských parcích, kde byl otec pamětníka Břetislava Nakládala zaměstnán a v jejichž bezprostřední blízkosti rodina bydlela. Četba ale také přibližuje život na předměstích hanácké metropole.

Dozvíme se v ní, nejen jak Olomoučané vnímali tehdejší válečné události, jaké zákazy a omezení museli za protektorátu respektovat, ale i jak obtížně se shánělo jídlo a jeho mnohdy nepříliš chutné náhražky.

Účinkuje: Miroslav Hruška
Připravil: Jan Sulovský
Režie: Tomáš Soldán

Poslouchejte každou neděli po 18. hodině.

autor: sul
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.