Břetislav Nakládal: Vzpomínky na protektorát
Vzpomínky na protektorát. Kniha Břetislava Nakládala přibližuje unikátním způsobem milovníkům historie a Olomouce všední i nevšední život v době protektorátu.
A to hned ze dvou úhlů pohledu: jednak dětskýma očima, jednak ve vzpomínkách pamětníka, který se ohlíží přes propast více než sedmdesáti let na svá klukovská léta. Četba jistě potěšila a potěší všechny ty, kteří Olomouc důvěrně znají.
Zachycuje každodenní protektorátní život v samotném centru města a v jeho uličkách, ale i v městských parcích, kde byl otec pamětníka Břetislava Nakládala zaměstnán a v jejichž bezprostřední blízkosti rodina bydlela. Četba ale také přibližuje život na předměstích hanácké metropole.
Dozvíme se v ní, nejen jak Olomoučané vnímali tehdejší válečné události, jaké zákazy a omezení museli za protektorátu respektovat, ale i jak obtížně se shánělo jídlo a jeho mnohdy nepříliš chutné náhražky.
Poslouchejte každou neděli po 18. hodině.
Související
-
Z okna jsem sledoval, jak přijíždějí Němci na Envelopu, vzpomíná host ve studiu Břetislav Nakládal
Historie může být věda vyčtená ze zaprášených knih, ale také ze vzpomínek lidí, kteří osudné okamžiky prožili na vlastní kůži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.