Od Pradědu na Hanou: Hynčice nad Moravou

8. prosinec 2011

Odbočí–li poutník za budovou Hanušovického Městského úřadu vpravo, překročí řeku Brannou těsně před jejím soutokem z Moravou, ocitne se na prudce stoupající silničce vedoucí někam do kopců jesenického předhůří.

Cyklista zde bude řadit lehké převodové stupně a turista, který při cestě sem může použít zkratku od Hanušovického nádraží značenou červenou turistickou značkou po pár desítkách metrů značně zvolní krok a zrychlí dech.

Přesto stojí za to pokračovat v cestě do kopce, až se před poutníkem objeví první domy malebné horské obce Hynčic nad Moravou. Ten přídomek nad Moravou je nutný k odlišení od nedalekého a o něco známějšího horského střediska Hynčic pod Sušinou.

Cesta stoupá vesnicí až na malé prostranství u sídla zdejší zemědělské společnosti, kde najdeme rozcestník připomínající mimo jiné, že se nacházíme v nadmořské výšce 532 metrů.

A právě odtud vám pošle 9. prosince svou rozhlasovou pohlednici Mirek Kobza.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.