Od Pradědu na Hanou: Litovelská radnice
Když se procházíte po litovelském hlavním náměstím, které nese jméno krále Přemysla Otakara, nemůžete přehlédnout jednu z hlavních dominant města, zdejší radnici s vysokánskou věží, která je sídlem městský úřadů odpradávna.
A právě tato dominance i poloha uprostřed západní strany náměstí Mirka Kobzu utvrdila v tom, že zapátrat po historii sídla městských orgánů v Litovli rozhodně stojí za to.
A hned na začátku pátrání ho čekalo překvapení. Počátky města Litovle totiž ani náhodou nesovisí s místem, kde dnes náměstí a radnici najdeme.
Nejstarší zmínky o městě z roku 1287 sice mluví o starém městě, archeologové však před pár lety objevili město ještě starší. Je datováno již do poloviny 12. století a stávalo při brodu přes Moravu na staré obchodní cestě z Olomouce do Čech. Ani to ovšem není nejstarší osídlení tohoto kraje.
Nálezy hrobů posunuly počátky města ještě mnohem hlouběji, až do doby cca 3000 let př.n.l.
Jak to bylo s osidlováním Litovelska a jaká je historie radnice v Litovli se dozvíte v naší rozhlasové pohlednici ve čtvrtek 14. února.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.