Ortodoncie: To se srovná

4. březen 2014

Estetické, ale někdy vysloveně funkční nedostatky lidského chrupu řeší specializovaný stomatologický obor zvaný ortodoncie. Přední český expert na ortodoncii doktor Ivo Marek byl hostem Apatyky Bořka Volného ve čtvrtek 6. března.

Ke specialistovi - zubaři - ortodontovi si většinou chodí pacienti mladšího věku takzvaně nechat vyrobit rovnátka. Jsou to ale vždy jen dětští pacienti a řeší se nepravidelnost zubů jen rovnátky?

Dají se nějak stanovit příčiny špatně rostoucího chrupu? Jaký vliv má například spaní malých dětí s dudlíkem v puse? Nebo jde zkrátka jen o geneticky podmíněný jev?

Kdy nejčastěji praktický stomatolog pacienta ke specializovanému kolegovi ortodontovi odešle? A co jej pak všechno v péči specialisty čeká? Jaké typy aparátků pro srovnání zubů existují? A hlavně: kolik dnes péče, servis, materiál či údržba stojí a jak dlouho léčba trvá?

MUDr. Ivo Marek, Ph.D., host Apatyky vysílané ve čtvrtek 6. března, patří ke špičkovým stomatologickým odborníkům specializujícím se právě na oblast diagnostiky a léčby nepravidelností chrupu. Má bohaté zkušenosti z našich, ale i světových pracovišť dentální medicíny.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.