-
Benátky dostaly jméno po slavném městě kvůli vodě z Oskavy a Sitky, která je zaplavovala
Benátky u Štěpánova byly vždy spojeny s vodou. Stéká se nad nimi potok Říčí se Sitkou a pod nimi pak Sitka s Oskavou. V minulosti se tak často měnily v obrovské jezero.
-
Farní kostel v Andělské Hoře stále skrývá mnohá tajemství
Andělská hora je městečko ukryté v Nízkém Jeseníku, které má svůj původ v hornické minulosti zdejšího kraje. Jeho počátky sahají do 16. století.
-
Zábřežský hrad existuje dodnes. I když poněkud utajeně
Přestavba někdejších středověkých hradů na zámky mnohdy smyla původní podobu těchto opevněných sídel, případně znamenala jejich úplný zánik. Také v Zábřehu Lichtenš...
-
V Tršicích sídlí úřad na zámku. Nechybí tam muzeum ani hladomorna s kostlivcem
Přirozeným centrem pahorkatiny mezi Olomoucí, Přerovem a Lipníkem nad Bečvou je bezesporu městečko Tršice.
-
Mírovská hora nabízí výhled na krajinu, která se jeví jakoby bez lidí
Ne, že by Zábřežská vrchovina neměla dominantnější vrcholy, než je 595 metrů vysoká hora Mírovská, přesto je tento kopec krásnou ukázkou, jak půvabný zdejší kraj je.
-
Tajemný lom Brankopy na Žulovém vrchu dodnes dýchá romantikou
Žulové lomy jsou nedílnou součástí koloritu oblasti okolo Žulové, Vápenné a přilehlých obcí. Lom Brankopy na Žulovém vrchu patří k těm, jejichž návštěvu vykoupíte potem.
-
Bolelouc kdysi vlastnili drobní vladykové i církevní vrchnost
Bolelouc je osada, která je odpradávna spojená s řekou Moravou. Dnes je součástí aglomerace Dubu nad Moravou, kdysi to však bývala vesnice.
-
Vidly prý založili kovkopové na radu samotného Praděda
Osada Vidly je nejen křižovatkou jesenických cest, ale také pozoruhodným dokladem osídlování vysokých partií Jeseníků v honbě za zdejším bohatstvím dřeva i kovů.
-
Vápenka pod vrchem Rachava u Kovářova přestala pálit vápno pod tlakem konkurence
Technické památky se stále častěji stávají vyhledávanými cíli turistů. To platí i pro bývalé vápenky, které jsou důkazem využívání vápence už od 19. století.
-
Zámek v Prostějově nahradil dvě středověké tvrze. Sloužil jako vězení i fabrika, nyní zdobí město
Počátky existence panského sídla v Prostějově sahají velmi hluboko do minulosti. Původně zde stávaly dvě tvrze, později sídelní funkci plnil dnešní zámek.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.