-
Proč se Kobylá německy jmenovala „Ves panen“, dodnes zůstává tajemstvím
Dřívější úřední název Kobylé nad Vidnavkou zněl německy Jungferndorf. České jméno označuje místo, kde se chovaly kobyly, ale německý termín „ves panen“ je poněkud tajemný.
-
Vysílač Praděd je dnes i hotelem, rozhlednou, restaurací i nejvyšším bodem v České republiky
Je zajímavé, jak člověk už od počátku toužil si podmanit i ty nejnehostinější oblasti našich hor, a tak již v 19. století stávala na nejvyšší moravské hoře malá útulna.
-
Počátky Strážné jsou zahaleny tajemstvím. Dnes se sem jezdí hlavně za výhledy z Lázku a okolí
Už jméno Strážná napovídá, že se jedná o obec na kopci, v tomto případě na hřebeni Zábřežské vrchoviny, ze kterého vykukuje nad okolní krajinu nejvyšší hora Lázek.
-
Dějiny Janoušova u Cotkytle jsou tajemnější, než pověsti, které o vesnici hovoří
Velké Losiny jsou známou obcí pod Jeseníky, které proslavil, zdejší zámek, ruční papírna ale zejména lázeňská tradice. Lázně jsou odpradávna spojeny s vodou.
-
Kobeřice se chlubí kostelem Bolestné Panny Marie i zachovalou strukturou návsi
Kobeřice – Hradčany – tak zní oficiální jméno spojené obce v nejjižnější části dnešního olomouckého kraje. Právě prvně z obou částí se může pochlubit krásným kostelíkem.
-
Prameny ve Velkých Losinách prý objevil prašivý kůň. Léčí se zde jimi dodnes
Velké Losiny jsou známou obcí pod Jeseníky, které proslavil, zdejší zámek, ruční papírna ale zejména lázeňská tradice. Lázně jsou odpradávna spojeny s vodou.
-
Osada Kyjanice zanikla krátce po válce už podruhé
Osudy mnoha obcí u nás se uzavřely s koncem druhé světové války. Důvody byly různé, od nezájmu nových usedlíků po změny způsobené novými pořádky v obnoveném Československu.
-
Malebná Hynčina má dnes pouhou desetinu původního osídlení
Kdysi patřila Hynčina k největším vesnicím na Zábřežsku. Dnes tady žije jen pár obyvatel. Přesto má tato obec v horách nevšední půvab.
-
Kostelík Nejsvětější Trojice se do Suché Rudné stěhoval z Karlovy Studánky
Centrum obce Suchá Rudná je patrně jednou z nejstarších těžebních lokalit na našem území. Těžilo se nejen v centru obce ale i všude okolo.
-
Javorník byl původně jen vesnicí. Město se vyvinulo z někdejšího podhradí prastarého sídla
Javorník je nejseverněji položeným městem českého Slezska. Původně však byl založen jako vesnice a městské osídlení se zde vyvinulo až později.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?