Toulky krajem: Romuald Promberger

11. leden 2013

Toulky krajem v neděli 13. ledna připomenou osobnost olomouckého nakladatele a knihkupce Romualda Prombergera, kterému se pro jeho osvětovou a národnostní práci dodnes přezdívá Moravská Kramerius.

Romuald Promberger se narodil v roce 1856. Ač původně pracoval jako drogista, nakonec se vyučil knihkupcem a v roce 1884 otevřel v Olomouci české knihkupectví. K prodeji knih brzy přidal i nakladatelskou činnost. Vydával lidovou literaturu a populární kalendáře, později i středoškolské učebnice, krásnou literaturu, reprodukce obrazů, pohlednice a knihy ilustrované předními umělci.

V roce 1898 založil a vydával oblíbenou Moravskoslezskou kroniku lidového čtení. Byl také organizátorem kulturního a společenského života v Olomouci, pořádal přednášky, koncerty i umělecké výstavy. Po 1. světové válce předal firmu svým synům, kteří pokračovali v jeho práci.

Knihkupectví Romualda Prombergera v Olomouci

Romualda Prombergera a jeho olomouckou anabázi si připomeneme v repríze pořadu Kalendárium, který v roce 1997 připravili Michal Bureš a Jan Sulovský, v režii Václava Málka hovoří Josef Bartoň.

autor: Michal Bureš

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.