Knihovna má být místem setkávání, říká Iveta Ťulpíková, ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci

Knihovny se mají stávat komunitními centry a místy setkávání, říká Iveta Ťulpíková, ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci
Podle Ťulpíkové stojí knihovny v Česku stojí na rozcestí. Mají se stávat komunitními centry a místy setkávání, představovat unikátní fondy prostřednictvím výstav a publikací, propojovat se s dalšími kulturními institucemi.
K tomu slouží Vědecké knihovně Olomouc také nově zrekonstruovaný a veřejnosti v květnu otevřený Červený kostel na třídě Svobody. „Pohled na kostel v novém hábitu nás znovu a znovu fascinuje,“ líčí Iveta Ťulpíková.
Ředitelka olomoucké vědecké knihovny vystudovala na Přírodovědecké fakultě matematiku a fyziku, v Brně pak Právnickou fakultu a přesto zakotvila ve světě kultury.
Proč? Které klenoty Vědecké knihovny ji fascinují? Proč na matematiku a fyziku nedá dopustit? A souhlasí s názorem, že kdo tyto obory absolvoval, má racionální pohled na svět, lépe řeší životní situace a je dobrým partnerem pro jednání?
Poslechněte si rozhovor s Ivetou Ťulpíkovou, ředitelkou Vědecké knihovny Olomouc.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka