Knihovna má být místem setkávání, říká Iveta Ťulpíková, ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci
Podle Ťulpíkové stojí knihovny v Česku stojí na rozcestí. Mají se stávat komunitními centry a místy setkávání, představovat unikátní fondy prostřednictvím výstav a publikací, propojovat se s dalšími kulturními institucemi.
K tomu slouží Vědecké knihovně Olomouc také nově zrekonstruovaný a veřejnosti v květnu otevřený Červený kostel na třídě Svobody. „Pohled na kostel v novém hábitu nás znovu a znovu fascinuje,“ líčí Iveta Ťulpíková.
Ředitelka olomoucké vědecké knihovny vystudovala na Přírodovědecké fakultě matematiku a fyziku, v Brně pak Právnickou fakultu a přesto zakotvila ve světě kultury.
Proč? Které klenoty Vědecké knihovny ji fascinují? Proč na matematiku a fyziku nedá dopustit? A souhlasí s názorem, že kdo tyto obory absolvoval, má racionální pohled na svět, lépe řeší životní situace a je dobrým partnerem pro jednání?
Poslechněte si rozhovor s Ivetou Ťulpíkovou, ředitelkou Vědecké knihovny Olomouc.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.